Starasz się o dziecko? Zadbaj o siebie.

Starasz się o dziecko? Zadbaj o siebie.

Nie każda ciąża jest planowana, ale jeśli myślisz o macierzyństwie i masz już określone ramy czasowe, powinnaś dobrze się do tego nowego pod wieloma względami stanu przygotować. I nie chodzi tylko o zakup ubrań ciążowych, ale o Twoje ciało i bezpieczny rozwój płodu.

Przygotowanie do ciąży – czego nie powinno zabraknąć?

Dbanie o swoje zdrowie nie powinno być domeną jedynie kobiet starających się o dziecko. Jednak to one powinny w tym czasie, szczególnie o siebie zadbać. Jeśli więc tylko masz taką możliwość i nie jesteś jeszcze w ciąży, ale planujesz ją, przeżyj ten czas świadomie. Oto co możesz zrobić, by jak najlepiej przygotować swój organizm do bardzo intensywnego okresu.

Zacznij od wyboru i wizyty u ginekologa

Podczas pierwszego spotkania, zbierze on niezbędny wywiad medyczny. Dotyczy on między innymi przeszłości reprodukcyjnej, chorób genetycznych w rodzinie, przyjmowanych wcześniej leków, regularności cykli miesiączkowych i rodzaju pracy zawodowej. Wstępne badanie, ginekolog może rozszerzyć o kilka dodatkowych, w tym o badanie krwi i moczu oraz USG narządu rodnego. To ostatnie pomoże wykluczyć endometriozę, polipy w jamie macicy, raka szyjki macicy i raka endometrium.

Przyjmuj kwas foliowy

Tej witaminy z grupy B, Twój organizm nie potrafi wytwarzać, a jest ona bardzo ważna, ponieważ bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych. Niedobór kwasu foliowego może być przyczyną ciężkich wad płodu, dlatego na pół roku przed planowaną ciążą zaleca się jego przyjmowanie w dawce 0,4 mg.
Zanim jednak zaczniesz to robić, porozmawiaj o przeciwwskazaniach ze swoim lekarzem.

Odwiedź dentystę

Przygotowanie do ciąży obejmuje też wizytę w gabinecie stomatologicznym. I nie chodzi jedynie o to, by w trakcie ciąży nie bolały Cię zęby, choć choroby przyzębia i zmiany próchnicze mają tendencję do nasilania się w tym czasie. Cel jest o wiele poważniejszy. Próchnica może bowiem przyczynić się do poronienia albo porodu przedwczesnego. Poza tym, jako choroba zakaźna może zagrozić Twojemu dziecku, a na pewno nie chcesz go na to narażać już na samym początku.

Skontroluj funkcję tarczycy

Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy, ma wpływ na rozwój Twojego dziecka. Ważne zatem, byś wiedziała, jaki jest jej obecny poziom i mogła zastosować odpowiednią terapię.
Wysoki poziom TSH w ciąży, czyli niedoczynność tego gruczołu, grozi głównie niedokrwistością i nadciśnieniem. Może też jednak zwiększyć ryzyko odklejenia łożyska, przedwczesnego porodu i krwotoku w okresie połogu. W chwili urodzenia Twoje dziecko może mieć niską masę urodzeniową, a w późniejszych okresie cierpieć na zaburzenia rozwojowe.

Sprawdź, czy jesteś odporna na dziecięce choroby zakaźne

Mowa głównie o różyczce i ospie wietrznej. Jeśli zachorowałabyś na nie w czasie ciąży, mogłoby to wywrzeć bardzo szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. Sprawdź, czy byłaś szczepiona zarówno na te choroby, jak i na świnkę oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B. Jeśli zdecydujesz się na uzupełnienie szczepień, powinnaś je wykonać odpowiednio wcześnie, czyli minimum 6 miesięcy przed planowaną ciążą.

Odpowiednio się odżywiaj i kontroluj masę ciała

Ciąży nie sprzyja zarówno nadwaga, jak i niedowaga. Zwróć więc uwagę na dotychczasową dietę i zmodyfikuj ją, jeśli zajdzie taka potrzeba. Powinna być nie tylko dobrze dobrana pod względem liczby kalorii, ale też musi zapewnić ci odpowiednią ilość witamin oraz makro i mikroelementów.
W okresie przedkoncepcyjnym odstaw też używki w postaci alkoholu, papierosów i substancji psychoaktywnych.

Regularnie ćwicz

Przygotowanie do ciąży, powinno też obejmować troskę o dobrą kondycję i zdrową masę ciała. Bardzo dobry wpływ na cały organizm ma między innymi pływanie. Poprawa ono wydolność fizyczną i przemianę materii oraz wzmacnia mięśnie grzbietu, brzucha, kręgosłupa i pośladków.

BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA
BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA