Nie każda ciąża jest planowana, ale jeśli myślisz o macierzyństwie i masz już określone ramy czasowe, powinnaś dobrze się do tego nowego pod wieloma względami stanu przygotować. I nie chodzi tylko o zakup ubrań ciążowych, ale o Twoje ciało i bezpieczny rozwój płodu.
Przygotowanie do ciąży – czego nie powinno zabraknąć?
Dbanie o swoje zdrowie nie powinno być domeną jedynie kobiet starających się o dziecko. Jednak to one powinny w tym czasie, szczególnie o siebie zadbać. Jeśli więc tylko masz taką możliwość i nie jesteś jeszcze w ciąży, ale planujesz ją, przeżyj ten czas świadomie. Oto co możesz zrobić, by jak najlepiej przygotować swój organizm do bardzo intensywnego okresu.
Przygotowanie do ciąży a podstawowe badania
Przygotowania do ciąży powinny rozpocząć się od przeprowadzenia szeregu badań medycznych. Jakie badania warto wykonać przed ciążą? Zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata, powinni poddać się kilku badaniom, nawet jeśli czują się w pełni zdrowi. Celem tych badań jest zabezpieczenie przyszłego dziecka przed ewentualnymi schorzeniami, które mogą być nieświadomie przenoszone przez rodziców. Wczesne badania pozwalają rodzicom poprawić stan zdrowia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dlatego ważne jest, aby obydwoje spotkali się z ginekologiem i omówili wszystkie aspekty związane z planowaniem dziecka. Przyszli rodzice powinni również udać się do swojego lekarza rodzinnego i poinformować go o planach powiększenia rodziny, co pozwoli na zlecenie odpowiednich badań.
Zarówno dla przyszłej mamy, jak i przyszłego taty, lekarz zaleci wykonanie:
- Morfologii krwi
- Badania szybkości opadania krwinek czerwonych (OB)
- Badania ogólnego moczu
- Pomiaru poziomu glukozy
- Oceny poziomu transaminaz wątrobowych (ALAT i ASPAT)
- Oznaczenia poziomu antygenu Hbs
Te badania pozwolą przyszłym rodzicom dowiedzieć się, czy nie cierpią na niedokrwistość, co wskaże poziom hemoglobiny, hematokrytu oraz erytrocytów w morfologii. Dodatkowo, badania te pomogą wykryć obecność stanów zapalnych w organizmie, co będzie widoczne na podstawie poziomu leukocytów oraz trombocytów, a także wyniku OB.
Zacznij od wyboru i wizyty u ginekologa
Podczas pierwszego spotkania, zbierze on niezbędny wywiad medyczny. Dotyczy on między innymi przeszłości reprodukcyjnej, chorób genetycznych w rodzinie, przyjmowanych wcześniej leków, regularności cykli miesiączkowych i rodzaju pracy zawodowej. Wstępne badanie, ginekolog może rozszerzyć o kilka dodatkowych, w tym o badanie krwi i moczu oraz USG narządu rodnego. To ostatnie pomoże wykluczyć endometriozę, polipy w jamie macicy, raka szyjki macicy i raka endometrium.
Przyjmuj kwas foliowy
Tej witaminy z grupy B, Twój organizm nie potrafi wytwarzać, a jest ona bardzo ważna, ponieważ bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych. Niedobór kwasu foliowego może być przyczyną ciężkich wad płodu, dlatego na pół roku przed planowaną ciążą zaleca się jego przyjmowanie w dawce 0,4 mg.
Zanim jednak zaczniesz to robić, porozmawiaj o przeciwwskazaniach ze swoim lekarzem.

Odwiedź dentystę
Przygotowanie do ciąży obejmuje też wizytę w gabinecie stomatologicznym. I nie chodzi jedynie o to, by w trakcie ciąży nie bolały Cię zęby, choć choroby przyzębia i zmiany próchnicze mają tendencję do nasilania się w tym czasie. Cel jest o wiele poważniejszy. Próchnica może bowiem przyczynić się do poronienia albo porodu przedwczesnego. Poza tym, jako choroba zakaźna może zagrozić Twojemu dziecku, a na pewno nie chcesz go na to narażać już na samym początku.
Skontroluj funkcję tarczycy
Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy, ma wpływ na rozwój Twojego dziecka. Ważne zatem, byś wiedziała, jaki jest jej obecny poziom i mogła zastosować odpowiednią terapię.
Wysoki poziom TSH w ciąży, czyli niedoczynność tego gruczołu, grozi głównie niedokrwistością i nadciśnieniem. Może też jednak zwiększyć ryzyko odklejenia łożyska, przedwczesnego porodu i krwotoku w okresie połogu. W chwili urodzenia Twoje dziecko może mieć niską masę urodzeniową, a w późniejszych okresie cierpieć na zaburzenia rozwojowe.
Sprawdź, czy jesteś odporna na dziecięce choroby zakaźne
Mowa głównie o różyczce i ospie wietrznej. Jeśli zachorowałabyś na nie w czasie ciąży, mogłoby to wywrzeć bardzo szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. Sprawdź, czy byłaś szczepiona zarówno na te choroby, jak i na świnkę oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B. Jeśli zdecydujesz się na uzupełnienie szczepień, powinnaś je wykonać odpowiednio wcześnie, czyli minimum 6 miesięcy przed planowaną ciążą.
Odpowiednio się odżywiaj i kontroluj masę ciała
Ciąży nie sprzyja zarówno nadwaga, jak i niedowaga. Zwróć więc uwagę na dotychczasową dietę i zmodyfikuj ją, jeśli zajdzie taka potrzeba. Powinna być nie tylko dobrze dobrana pod względem liczby kalorii, ale też musi zapewnić ci odpowiednią ilość witamin oraz makro i mikroelementów.
W okresie przedkoncepcyjnym odstaw też używki w postaci alkoholu, papierosów i substancji psychoaktywnych.
Regularnie ćwicz
Przygotowanie do ciąży, powinno też obejmować troskę o dobrą kondycję i zdrową masę ciała. Bardzo dobry wpływ na cały organizm ma między innymi pływanie. Poprawa ono wydolność fizyczną i przemianę materii oraz wzmacnia mięśnie grzbietu, brzucha, kręgosłupa i pośladków.