Jak zacząć prowadzić zdrowy styl życia?

Jak zacząć prowadzić zdrowy styl życia?

Jeśli chcesz zacząć prowadzić zdrowy styl życia, powinieneś to zrobić dobrze i w sposób przemyślany. Dzięki temu od samego początku zaczniesz doświadczać dużych korzyści, które ze sobą niesie. A ponieważ nie jest łatwo wprowadzić nowe nawyki do swojego życia i zmienić stare przyzwyczajenia, przyda Ci się odpowiednie wsparcie. Z czyjej pomocy warto skorzystać i jakie kroki podjąć, by zdrowy styl życia stał się dla Ciebie czymś naturalnym?

Jak zacząć prowadzić zdrowy styl życia?

Wiele informacji na ten temat możesz znaleźć na różnych portalach internetowych. Warto z nich skorzystać i dzięki temu zdobyć trochę wiedzy. Jak jednak wybrać to, co dobre będzie dla Ciebie?

Konsultacje dietetyczne

Wsparcie dietetyka przydaje się nie tylko w sytuacji, gdy masz problemy z nadwagą, czy przemianą materii, ale też wówczas, gdy chcesz prowadzić zdrowy tryb życia. W trakcie konsultacji dietetycznej dowiesz się, jaki rodzaj diety i sposób odżywiania, będzie w Twoim przypadku najlepszy. Nie obawiaj się, że będziesz musiał zrezygnować ze swoich ulubionych pokarmów. Choć w przypadku tych niezdrowych, może się to okazać konieczne. Na szczęście jest wiele innych produktów pokarmowych, które są równie smaczne, jak te wchodzące w skład mocno przetworzonej żywności.

Dietetyk zleci przeprowadzenie odpowiednich badań, by ustalić poziom składników odżywczych, witamin, minerałów oraz makro i mikroelementów. Niezbędne też może się okazać przeprowadzenie testów alergicznych na wybrane składniki pokarmowe. Spożywanie ich zaburza równowagę w organizmie i objawia się w formie różnych dolegliwości.

Na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i wyników badań, dietetyk pomoże Ci w ustaleniu najlepszej i najzdrowszej dla Ciebie diety oraz podpowie, jaki sposób odżywiania przyniesie najlepsze korzyści.

Pobieranie krwi do badania. Jak zacząć prowadzić zdrowy styl życia

Badania krwi

Bardzo możliwe, że pomysł na to, by prowadzić zdrowy styl życia, pojawił się, gdy od dłuższego czasu dokuczały Ci różne dolegliwości, zmęczenie, czy problemy na tle pokarmowym. W wykryciu przyczyn mogą Ci pomóc badania krwi. Praktycznie wszystkie choroby i braki niezbędnych składników, w charakterystyczny dla siebie sposób, zmieniają skład i obraz krwi. Tym samym lekarz może dużo wcześniej wykryć ryzyko ich rozwoju i zastosować odpowiednią terapię.


Przeczytaj także: Badania z krwi – jak często powinniśmy je robić?


Badanie krwi to również jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych dla dietetyka, który ustala dla Ciebie plan żywieniowy. Pomaga mu też w określeniu potencjału metabolicznego Twojego organizmu.

Za pomocą badania krwi można też wykryć przyczynę ciągłego zmęczenia i złego samopoczucia. W tym celu warto rozważyć wykonanie pakietu badań krwi ukierunkowanego na narządy oraz hormony.

Dzięki badaniom krwi wykryjesz to, co mogłoby sabotować zdrowy styl życia i ograniczać korzyści, jakie ze sobą niesie.

Rozmowa z lekarzem sportowym

Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest codzienna aktywność fizyczna, w tym sportowa. Nie musisz przeznaczać na nią wielu godzin, ale warto wybrać dyscyplinę, która pozytywnie wpłynie na Twoje ciało, a jej uprawianie sprawiać Ci będzie przyjemność. Dzięki temu nie zniechęcisz się i nie zrezygnujesz, gdy pojawią się gorsze pod względem samopoczucia dni.

Aktywność na świeżym powietrzu


Nie każda aktywność wskazana jest dla każdego. Oznacza to, że niektórymi ćwiczeniami bardziej możesz sobie zaszkodzić, niż pomóc. Aby tego uniknąć, skonsultuj się z lekarzem sportowym. Przeprowadzi on wywiad medyczny i odpowiednie badania, by sprawdzić, w jakiej formie jest Twój organizm i jaki rodzaj aktywności będzie dla Ciebie najlepszy.
Dzięki temu nie nadwyrężysz mięśni, unikniesz urazów i wzmocnisz wszystkie partie swojego ciała. Tym samym poprawi się nie tylko Twoja kondycja, ale też Twoje samopoczucie.

Wsparcie bliskich i przyjaciół

O wiele przyjemniej wprowadza się zmiany do swojego życia, gdy można liczyć na wsparcie bliskich osób. Idealnie by było, gdybyś zaczął prowadzić zdrowy styl życia wraz z innymi. Dzięki temu trudniej byłoby Ci znaleźć wymówkę i odpuścić w chwilach kryzysu. Dużo przyjemniej też uprawia się sport w dobrze dobranym towarzystwie.


Przeczytaj także: Zdrowy styl życia w praktyce — co oznacza i dlaczego jest taki ważny


Pomyśl o porozmawianiu z domownikami na temat zdrowego stylu życia. Zdrowa kuchnia, wspólne aktywności fizyczne, czy też odpowiednio długi czas nocnego odpoczynku to elementy, które z pewnością pozytywnie wpłyną na Wasze rodzinne relacje. Nie tylko cieszyć się będziecie zdrowiem, ale też zadbacie o swoje zdrowie psychiczne.

Rodzina uczy się prowadzić zdrowy styl życia
Family in the kitchen cooking

Monitoring korzyści

W zależności od tego, na których elementach zdrowego stylu życia zależy Ci najbardziej, postaraj się monitorować korzyści i postępy w danej dziedzinie. Służą do tego dobrej jakości wagi, które mierzą nie tylko liczbę kilogramów, ale też poziom tkanki tłuszczowej, białka, wody i innych składników.
Przyda się też aplikacja na potrzeby nowej diety oraz codziennej aktywności fizycznej. Nic tak nie motywuje do działania i wprowadzania zmian, jak widoczne postępy i odczuwane korzyści zdrowotne.

Jeśli wciąż zamierzasz prowadzić zdrowy tryb życia, zacznij od wprowadzenia w życie tylko kilku zmian. Dzięki temu unikniesz działań, które mogłyby Ci zaszkodzić i tym samym zniechęcić do porzucenia szkodliwych nawyków.

BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA
BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA