Zdrowe i bardziej świadome odżywianie to element stylu życia, którym interesuje się coraz więcej osób. Dostrzegają one, jak duży wpływ mają nawyki żywieniowe na ogólny stan zdrowia. To zaś prowadzi je do zastanowienia się, czy są w stanie samodzielnie zrozumieć, jakie konkretne potrzeby ma ich organizm i jakie zmiany w diecie mogą przynieść mu korzyści. Coraz częściej dochodzą do wniosku, że może warto skorzystać z pomocy dietetyka w przygotowaniu zdrowej i zrównoważonej diety.
Jeśli i Ty zastanawiasz się, czy udać się do dietetyka, sprawdź, kiedy dokładnie warto poprosić o wsparcie profesjonalisty. Dowiedz się też, jakie korzyści płyną z konsultacji z dietetykiem.
Kim jest dietetyk?
Pojęcie to używane jest bardzo często w odniesieniu do kilku różnych specjalistów, których praca związana jest z dietą oraz sposobem odżywiania. Jeśli chcesz skorzystać z ich pomocy, warto choć trochę wiedzieć, do którego z nich się po nią zgłosić.
Dietetyk
Gdy chcesz prowadzić zdrowy tryb życia, dbać o sylwetkę, utrzymywać właściwą wagę ciała i nie bardzo wiesz, jak się do tego zabrać, wówczas warto skorzystać z pomocy dietetyka. Tego zwykłego, który zajmuje się wspieraniem osób zdrowych i pomaga im realizować przyjęte cele związane z tym, co oraz jak jedzą. Udzieli Ci porad dotyczących grup pokarmowych, które zaspokoją potrzeby Twojego organizmu, będzie monitorował postępy i skoryguje błędy żywieniowe, które do tej pory popełniałeś.
Dietetyk kliniczny
Zakres działań tego specjalisty jest szerszy, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego dietetyka. Dietetyk kliniczny pomoże Ci zarówno w tym, w czym zwykle wspiera ten pierwszy, jak i wówczas, gdy cierpisz na różne choroby. Mowa o tych schorzeniach, które wpływają na przemianę materii, prowadzą do przybierania na wadze i wywołują różne dolegliwości pokarmowe. Do najczęstszych należy otyłość i cukrzyca, choć problemów zdrowotnych, w których leczeniu niezbędne okazuje się wsparcie dietetyka klinicznego, jest dużo więcej.
Psychodietetyk
To połączenie pracy dietetyka i psychologa, na co wskazuje już samo określenie tej specjalizacji. Jak być może wiesz, z jedzeniem bardzo mocno związana jest sfera emocjonalna. Nie bez powodu mówimy, że zajadamy stres, smutek, czy też inne, niezbyt przyjemne emocje. Gdy zdarza się to rzadko, nie wpływa to na Twoje ciało. Problem pojawia się wówczas, gdy staje się to nawykiem, a czasem wręcz nałogiem. Gdy uświadomisz sobie, że jedzenie, szczególnie to niezdrowe przejmuje nad Tobą kontrolę, warto pomyśleć o wizycie u psychodietetyka.
Przeczytaj także: Psychodietetyka – jak i w czym może ci pomóc
Dietetyk sportowy
Dietetyk sportowy to specjalista, którego zakres wiedzy obejmuje wiele tematów związanych ze sportem i aktywnym stylem życia. Dotyczą one między innymi zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze u osób uprawiających konkretne dyscypliny sportu, fizjologii wysiłku fizycznego, a także tematów wchodzących w zakres dietetyki klinicznej i praktycznej wiedzy, która pomaga skutecznie zredukować masę ciała. Dietetyk sportowy wie również, jaka dieta i sposób odżywiania wpływa na kondycję, wydolność, wytrzymałość i formę fizyczną. Sportowcom amatorom i zawodowcom pomaga on dopasować dietę do programów treningowych. Dzięki temu będą mogli zwiększyć naturalne zdolności swojego organizmu i przygotować go do wzmożonego wysiłku w trakcie zawodów.
Kiedy warto skorzystać z pomocy dietetyka?
Już w trakcie poznawania zakresu pracy wspomnianych przed chwilą specjalistów od spraw żywienia mogłeś się wstępnie domyślić, jakie potrzeby są w stanie zaspokoić. A sama świadomość tego, z jak ściśle ukierunkowanej pomocy możesz skorzystać, sprawia, że tego typu wsparcie nabiera większego sensu.
Może więc, zamiast przeszukiwać Internet w celu namierzenia diety cud, która pomoże Ci w rozwiązaniu konkretnego problemu, czy osiągnięciu celów żywieniowych, może warto umówić się na wstępną konsultację dietetyczną?
Oto najczęstsze powody, dla których warto skorzystać z pomocy dietetyka:
Zrzucenie nadmiaru kilogramów
W zależności od tego, czy jest to nieduży nadmiar tkanki tłuszczowej, czy problem jest większy i dostrzegasz u siebie pierwsze objawy otyłości, możesz się wybrać zarówno do zwykłego dietetyka, jak i dietetyka klinicznego. Każdy z nich pomoże w ustaleniu przyczyn przybierania na wadze i nakreśli skuteczny plan jej obniżenia. Gdyby okazało się, że problem jest poważniejszy, skierują Cię oni do odpowiedniego specjalisty, samemu oferując dodatkowe wsparcie w procesie leczenia.
Przybranie na wadze
Nie każdy ma problemy ze zrzuceniem nadmiaru kilogramów. Jeśli pomimo czynionych starań, nie jesteś w stanie przytyć, Tobie również przyda się pomoc dietetyka. Na podstawie przeprowadzonych badań określi on przyczynę i dostosuję dietę do Twoich potrzeb. Ważny jest tu dobór dań, których kaloryczność pomoże Ci przytyć, a nie schudnąć.
Problemy zdrowotne
W tym przypadku pomocne może okazać się wsparcie dietetyka klinicznego. Z wizytą do niego powinieneś się udać, gdy cierpisz na otyłość, przygotowujesz się do operacji bariatrycznej, chorujesz na serce lub cukrzycę oraz przy problemach z nadciśnieniem. Zmiana diety wskazana jest również w przypadku schorzeń wybranych organów w ciele, w tym trzustki, wątroby i jelit.
Alergie pokarmowe
Alergie mogą dawać bardzo różne objawy. Nie zawsze jednak są na tyle poważne, by skłonić Cię do wizyty u dietetyka, co nie znaczy, że powinieneś je lekceważyć. Są one bowiem niewspółmierną do bodźca reakcją układu immunologicznego na obecność alergenu. To może być zarówno wybrany produkt, jak i związek dodawany do żywności. Gdy po zjedzeniu konkretnych potraw masz biegunkę, zaburzenia ze strony układu oddechowego w postaci kaszlu, czy nieżytu nosa, albo też na skórze pojawiają się zmiany w formie pokrzywki lub egzemy, również warto skorzystać z pomocy dietetyka. Wiedz, że niektóre nietolerancje pokarmowe, w tym gluten (celiakia) mogą okazać się niebezpieczne. Zwiększają one bowiem ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych.
Poprawa wyników sportowych
Jeśli uprawiasz sport, zwłaszcza zawodowo, tu również przyda Ci się wsparcie dobrego dietetyka. Dieta sportowa wymaga wiedzy na temat rzeczywistego zapotrzebowania Twojego organizmu na energię, składniki odżywcze i płyny. Ta ilość i rodzaj nie zawsze są takie same na poszczególnych etapach przygotowania do zawodów, czy sezonu sportowego.
Wsparcie dietetyczne z pewnością Ci się przyda również wtedy, gdy chcesz zwiększyć masę mięśniową. To właśnie wraz z dobrze dobraną dietą dostarczysz swojemu ciału właściwą ilość węglowodanów, białka i tłuszczów, które wspierają rozwój mięśni.
Jak widzisz, jest wiele powodów, dla których warto skorzystać z pomocy dietetyka. Poza wspomnianymi wyżej, na konsultację możesz się też umówić, jeśli planujesz wprowadzić zmiany w dotychczasowej diecie i nawykach żywieniowych. Innym powodem będzie też potrzeba wsparcia w utrzymaniu dotychczasowej diety, w czym pomocna może się okazać wizyta u psychodietetyka.