Jakie codzienne nawyki mogą hamować regenerację organizmu?

Jakie codzienne nawyki mogą hamować regenerację organizmu?

Nawyki potrafią bardzo ułatwić nam życie. Począwszy od tych związanych z poranną rutyną, aż po te wieczorne, poprzedzające nocny odpoczynek. Są jednak też takie, które nie wpływają dobrze zarówno na zdrowie fizyczne, jak i stan umysłu. Najwięcej szkody mogą wyrządzić te nieuświadomione. Są wśród nich nawyki hamujące regenerację organizmu po wysiłku fizycznym lub po przebytych chorobach.

Oto najważniejsze z nich, które warto zastąpić nawykami wspierającymi twoje zdrowie.

Nawyki hamujące regenerację organizmu — o czym możesz nie wiedzieć

Niezależnie, czy jesteś po chorobie, czy też regularnie trenujesz lub pracujesz fizycznie, w każdym z tych przypadków Twoje ciało potrzebuje czasu na regenerację. Aby przyniosła ona jak największe efekty, nie powinna być przypadkowa. Poza tym warto wiedzieć, co może sabotować zarówno procesy zachodzące w organizmie, jak i wybrane przez Ciebie działania, które mają je wspierać.

Brak odpoczynku

Odpowiedni odpoczynek to czas, który jest niezbędny do naprawy uszkodzonych tkanek i pojawienie się nowych. Pozwala też ciału na przekierowanie większej ilości energii do obszarów, które zostały osłabione, czy to w wyniki choroby, czy przez ciężki trening.

Zmęczony mężczyzna z laptopem na łóżku - brak odpoczynku - nawyki hamujące regenerację organizmu


Jeśli należysz do osób, które nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu, możesz uważać za normalne bycie w ciągłym ruchu. Brak zajęcia możesz uznawać za stratę czasu, stąd czas choroby i bezczynności bywa dla Ciebie najtrudniejszy. Możesz to też przenosić na treningi, w których rezygnujesz z czasu na regenerację. Chcąc osiągnąć lepsze rezultaty, przez nieświadomy nawyk działania pozbawionego odpoczynku, obniżasz je i kroczysz prostą drogą do kontuzji.


Przeczytaj także: Kąpiele w soli i inne domowe sposoby na stres 


Brak odpoczynku może się też okazać szkodliwy w sytuacji, gdy na co dzień prowadzisz bardzo stresujące życie. A stres, zwłaszcza ten przewlekły, oznacza podwyższony poziom kortyzolu. Gdy nie stosujesz technik relaksacyjnych i nie wiesz, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych, kortyzol skutecznie będzie upośledzał regenerację tkanek i syntezę kolagenu, hamował wzrost fibroblastów, co opóźnia proces gojenia się ran, a także osłabiał mięśnie, kości i ściany naczyń krwionośnych

Zbyt krótki sen i zaburzenie rytmu dobowego

Regeneracja organizmu może zostać spowolniona przez niedobór snu oraz zaburzenia rytmu dobowego. Możliwe, że lubisz nocną ciszę, bo wtedy lepiej Ci się pracuje, pisze, czy też czyta. Łatwiej się skupić, gdy dźwięki otoczenia zostają ograniczone do minimum. Możesz też uznawać sen za czas stracony. Tyle można przecież zrobić, a tak przesypiamy 1/3 swojego życia.


Przeczytaj także: Sen w życiu sportowca – jak bardzo jest ważny


Nawyk przesiadywania do późna w nocy, gdy rano musisz wstać do pracy, nie wpływa korzystnie na Twoje ciało. Zwłaszcza gdy dopiero co wróciłeś do zdrowia po chorobie lub zabiegu operacyjnym, ale nie tylko. Twoje ciało jest tak zaprogramowane, by miało czas na odpoczynek, regenerację, oczyszczenie z toksyn i naprawę uszkodzonych tkanek. To właśnie w nocy te części ciała otrzymują więcej tlenu z niezbędnymi składnikami odżywczymi. Gdy śpisz zbyt krótko, a do tego ignorujesz naturalny rytm dobowy, zaburzasz pracę przysadki mózgowej, która w nocy uwalnia somatotropinę. Ten ważny hormon wzrostu pobudza tkanki do naprawy i regeneracji. Jest też odpowiedzialny za procesy kościotwórcze.

Rzadkie picie wody

Nawyki hamujące regenerację organizmu związane są też z odpowiednim nawodnieniem. Gdy czujesz pragnienie to znak, że już doszło w Twoim ciele do odwodnienia. Nie jest ono może zbyt duże, ale nie powinieneś do tego dopuszczać. W tym przypadku niekorzystny nawyk, to jego brak. Wiele osób ma z tym problem, ponieważ nigdy nie wyrobiło w sobie nawyku regularnego picia wody w ciągu dnia. Zapominają zabrać ją ze sobą przy wyjściu z domu, nie piją w trakcie pracy (może poza większymi ilościami kawy). Nie zawsze też odpowiednio nawadniają organizm przed, w trakcie i po dużym wysiłku fizycznym. Jeśli też tak masz, pozbawiasz swój organizm regularnego zaopatrywania w ważne składniki mineralne, w tym w sód, wapń, potas, magnez, jod fluor czy siarkę. Woda jest też składnikiem niezbędnym do prawidłowej pracy twoich stawów oraz ich regeneracji po doznanych urazach.

Mężczyzna z popękanym językiem - odwodnienie organizmu

Uboga w składniki odżywcze dieta

Twoją regenerację mogą też spowalniać złe nawyki żywieniowe. Jeśli codziennie jesz w pośpiechu, nieświadomie przełykasz duże kęsy jedzenia, twoje posiłki składają się z mocno przetworzonej żywności, a do tego są nieregularne, wówczas nie dostarczasz do organizmu składników odżywczych, niezbędnych do właściwej pracy organów i układów.

Ważne jest zarówno białko, jak i węglowodany i tłuszcze, które są źródłem energii. Ta zaś jest potrzebna w procesach metabolicznych, które umożliwiają regenerację mięśni po dużym wysiłku. Do tego twoje posiłki powinny składać się z produktów bogatych w witaminy i minerały. Ich zbyt niski poziom zaburza działanie układu odpornościowego i osłabia procesy, których celem jest regeneracja osłabionego przez chorobę lub zabieg operacyjny ciała, w tym odbudowa uszkodzonych tkanek.

To tylko wybrane nawyki hamujące regenerację organizmu. Jednak już zmiana kilku może pozytywnie wpłynąć na procesy zachodzące w Twoim ciele. Zarówno te po dużym wysiłku fizycznym, jak i po chorobie lub doznanym urazie.